На львівських ринках підліткам вільно продають суміш насваю, – розслідування ZIKу

У Львові насвай – речовину, що після вживання на декілька хвилин вводять людину в стан ейфорії, можна без особливих перешкод купити на ринках у продавців спецій. Їхніми клієнтами є, здебільшого, старшокласники та дилери, які потім продають цю отруту поблизу навчальних закладів. Правоохоронці наразі лише розводять руками,бо цю речовину в Україні не кваліфікують як наркотик.

Про це розповідають журналісти у програмі «Таємниці Ратуші» (щочетверга о 22:00) на телеканалі ZIK.

Насвай – гранульована суміш темного кольору з гашеного вапна, тютюну та курячого посліду. В Азії, на батьківщині наркотика, це буквально означає: «насипай». А тепер це слово щодня чути і від українських школярів. Ціна одного пакетика насваю становить 35 гривень, тому купити дурман для школярів нині не проблема. Саме через дешевизну першими заручниками отрути стали старшокласники. Торік у Тернополі від неї вже померли двоє учнів шкіл.

У Львові ситуація не ліпша. Журналісти «Таємниць Ратуші» провели анонімне опитування серед старшокласників однієї зі шкіл міста, аби дізнатися, до якої міри учні поінформовані про склад, місця збуту та дію наркотику.  У підсумку з’ясувалось, що кожен другий учень насвай називає легким наркотиком, котрий хоча б один раз пробували його товариші.

Купити насвай можна на львівських ринках, зокрема, у деяких продавців спецій та приправ на Привокзальному ринку. Утім, треба знати особливий пароль, бо до незнайомців там ставляться із недовірою.

«Підходиш і показуєш вказівний палець. Даєш гроші, потім кажеш, що треба. Сума обов’язково має бути без здачі», ­– пояснило журналістам анонімне джерело.

Зі слів школярів, насвай на базарах продають лише постійним клієнтам. А далі мережа розгалужується на школи. «У мене знайомі тим захоплюються в 32-й школі. Вони їздять щоп’ятниці на ринок закуплятись», – розповів один з учнів.

Як зберегти життя школярам, львівські поліціянти наразі не знають, оскільки  речовину в Україні не кваліфікують як наркотик.  Народні депутати у Верховній Раді два роки тому успішно провалили законопроект щодо заборони продажу  чорно-зеленого азіатського зілля. То ж торговці насваєм й надалі вільно можуть займатись його розповсюдженням. 

Як розповідають у поліції, адміністративне або кримінальне покарання можливе, якщо в суміші знайдуть заборонені наркотичні речовини.

«Якщо це пов’язано із захистом здоров’ям неповнолітніх, то я вважаю, що місцеві депутати мають прийняти якесь рішення щодо заборони продажу на ринках подібних сумішей», ­– наголосив Дмитро Загарія, т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції у Львівській області.

Натомість міський голова Львова Андрій Садовий стверджує, що таке рішення не матиме юридичних наслідків, бо міська рада не має обов’язків щодо контролю за обігом наркотичних та подібних до них речовин.

«Це те саме, що обмежити продаж наркотиків, бо ми не регламентуємо продажу наркотиків. Хоча я з свого боку це питання візьму в роботу. Ми разом маємо боротися з такою нечистю у місті», – сказав Андрій Садовий.

До слова, на початку квітня на київському залізничному вокзалі оперативні працівники Солом’янського управління поліції виявили на одній з колій сім мішків з насваєм, загальною вагою майже 200 кг. 

Матеріал: www.zik.ua
26.04.2016 14:28

Tags: , , , , , , , , ,

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *